тел. 276-78-63
e-mail: si@ldufk.edu.ua
Микола Арсентійович Tenпер
1949 року кафедру очолив Микола Арсентійович Теппер, і вона стала йменуватися кафедрою спортивних ігор і ковзанярського спорту. Кафедру поповнили викладачі О.Є.Федотов, А.А.Музикантов, Є.В.Гомонай, М.П.ЛєнчІн. З 1952 року на кафедрі працювали: А.С.Плавшеніс, К.І.Радигіна, В.І.Чорнобай, А.О.Демчишин. У 1953 році кафедрі повернули стару назву, завідувачем призначили Любов Антонівну Бутенко і поповнили склад кафедри новими викладачами. У цей час на кафедрі працювали Р.С.Мозола та В.К.Семьонов.
З 1955 до 1959 року посаду завідувача кафедри обіймав Микола Опанасович Дядечкін, з 1960 року – заслужений тренер УРСР Василь Васильович Соломонко. 1965 року на посаду завідувача кафедри призначено Антона Опанасовича Демчишина – заслуженого тренера УРСР, який керував кафедрою до 1979 року.
1978 року кафедру було перейменовано у кафедру спортивних і рухливих ігор, а 1979 року посаду завідувача кафедри обійняв Віктор Максимович Корягін – кандидат педагогічних наук, доцент, проректор з наукової роботи ЛДІФКу 1975-1979 pp.
Кафедра спортивних ігор підготувала 85 майстрів спорту. Чемпіонами інституту 1962 року на І Всесоюзних студентських іграх серед команд інститутів фізичної культури стала жіноча команда з волейболу. Призерами чемпіонату УРСР з баскетболу були чоловіча (1952) і жіноча (1956) команди інституту. Чемпіоном України серед студентських команд ВНЗ стала жіноча команда з баскетболу (1988). Багаторазовими призерами УРСР і СРСР були В.Строкатов (настільний теніс), В.Петров, Л.Савченко (теніс). У складі збірної команди України заволоділа Кубком Європи з бадмінтону І.Колоскова (1995).
Надзвичайно плідною є науково-дослідна робота кафедри, її результати відображені у навчально-методичних виданнях, серед яких „Спортивні та рухливі ігри у фізичному вихованні дітей і підлітків” (Демчишин О.О., МозолаР.С, 1989), „Рухливі ігри” (Демчишин ©.О., МозолаР.С, 1985), „Підготовка юних волейболістів” (Демчишин ©.О., Мозола Р.С., Панишко Ю.Д., 1982), „Весела мандрівка в країну розваг” (Тисовська О., Левків В., 1998); „Методика застосування додаткового обладнання при вивченні прийомів техніки гри в баскетбол” (Артюх В.М., 2002), „Характер помилок, які допускають баскетболісти в індивідуальних діях в захисті” (Артюх В.М., 2002), „Рухливі ігри і спеціальні вправи в баскетболі” (Артюх В.М., Демчишин А.О., Романчук І.В., 2002), „Спортивні ігри в запитаннях та відповідях” (Мельникович А.І., Артюх В.М., Ковцун В.І. та ін., 2002), „Силова підготовка баскетболістів на візках” (Пітин М.П., Ковцун В.І., Мішин
- Теорія і методика обраного виду спорту (ТіМОВС)
- Теорія і методика викладання рухливих ігор.
- Базові і нові фізкультурно-спортивні види – спортивні ігри: – баскетбол, волейбол, гандбол, бадмінтон, теніс, настільний теніс.
- Рекреційні ігри.
- Підвищення спортивної майстерності: бадмінтон, баскетбол, волейбол, гандбол, настільний теніс, теніс.
В одному зі своїх інтерв’ю ректор університету, професор Приступа Є.Н. сказав, що крім пріоритетних видів спорту, одним з головних завдань нашого університету – є відродження слави спортивних команд ЛДУФК: ,,Прагнемо реанімувати в ЛДУФК спортивні ігри, причому не лише на рівні студентських першостей, а й професійних ліг’’. Спортивно-педагогічний колектив кафедри спортивних ігор з ентузіазмом сприйняв таку пропозизицію і за останні два-три роки команди з бадмінтону, баскетболу, волейболу, настільного тенісу (гандбол має давні традиції в університеті) гідно представляють Львівський державний університет фізичної культури на Чемпіонатах України, і є його візитною карткою на Всеукраїнських і Міжнародних змаганнях.
Закономірно, що студенти кафедри спортивних ігор – єдиного фахового вишу Західної України традиційно беруть участь в Чемпіонаті України з профілюючих на кафедрі олімпійських видів спорту, адже в шкільній програмі з фізичного виховання, збільшилася увага саме до спортивних ігор, як засобу всебічного розвитку учнів.
У Всеукраїнських змаганнях найбільше виступають гандболісти. Студентки кафедри виступають за професійну команду суперліги Чемпіонату України ’’Галичанка’’ (Львів), (головний тренер команди Козар В., тренер Костріков О.). У складі команди 6 студенток ЛДУФК ( 4-МС і 2-КМС).
Студенти-гандболісти беруть участь у складі професійної команди вищої ліги Чемпіонату України ,,Політехнік – СКА- ЛДУФК’’ (Львів), (головний тренер команди Віктор Кужава, тренер, викладач кафедри Мельник В.О.). У складі цієї команди 1 викладач, 4 студенти і 5 випускників ЛДУФК.
Окрім класичних ігор, доволі інтенсивно відбувається розвиток пляжних спортивних ігор на піску. У сезоні 2009/2010 рр. збірна команда ЛДУФК посіла ІІ місце на Чемпіонаті України і ІІ місце на Кубку України з пляжного гандболу (граючий тренер команди Мельник В.О.) За команду виступає 7 КМС ЛДУФК.
У 2008 році з ініціативи доцента кафедри спортивних ігор Козія Ю.С. вперше студентську команду ,,ЛДУФК-СКІФ’’ було заявлено у вищу професійну лігу Чемпіонату України з настільного тенісу. Сьогодні команду тренують головний тренер-викладач кафедри Гапонов О.В. та тренери- консультанти: Лебідь І.М., Мудрий І.Б., Оліскевич О.О., Ткачов В.І. Два роки команда виступала у вищій лізі, а в цьому сезоні стартувала у суперлізі Чемпіонату України. Ця команда є виключно студентською (4 – МС, 2 – КМС).
У зв’язку з популярністю волейболу в Україні і великою кількістю команд, Федерація волейболу України проводить Чемпіонат України у трьох лігах: професійній (супер, вища, перша), студентській (вища, перша) і аматорській (вища, перша), на відміну від інших видів спорту (бадмінтон, баскетбол, гандбол, настільний теніс, теніс), які культивуються на кафедрі, де змагання проводяться тільки в професійній лізі.
Вперше за роки незалежності чоловіча і жіноча волейбольні команди в 2008 році заявились на Чемпіонат студентської ліги України. Чоловіча волейбольна команда ,,ЛДУФК – Розточчя’’ (тренер – доцент Дробний П.Д) бере участь у вищій студентській лізі. Два ігрових сезони команда грала у І лізі чемпіонату, в 2008/2009 роках посіла ІV місце, а в сезоні 2009/2010 рр. стала другою і здобула путівку у вищу студентську лігу України. Команда входить в еліту восьми найсильніших студентських команд України. Склад команди 12 чоловік, з них 3 – КМС і 9 студентів І спортивного розряду.
Окремі студенти ЛДУФК виступають за професійну чоловічу волейбольну команду ,,Барком-ЛДУФК-НУЛП-Автомобіліст’’ (Львів) у І лізі Чемпіонату України (головний тренер команди Хома М.М., тренер Васильков Б.І.). А також за чоловічі аматорські команди вищої ліги Чемпіонату України: ,,Барком – НУЛП’’(Львів), (тренер – доцент кафедри фізичної культури і спорту НУЛП Прохоров А.А.) і ,,Омега – Булава’’(Львів), (тренер, президент ВК ,,Львів’’ Мальчицький Ю.В.). В цьому сезоні волейболісти нашого університету виступають за п’ять команд на Всеукраїнському рівні.
Жіноча волейбольна команда ,,ЛДУФК – СКІФ’’ (тренер – завідувач кафедри, доцент Ковцун В.І) уже три роки поспіль бере участь у І студентській лізі України. У спортивному сезоні 2009/2010 команда посіла ІV місце. Згідно положення про Чемпіонат України в складі команди мають право грати тільки студенти одного вишу. Честь ЛДУФК захищають 12 студенток І спортивного розряду.
Починаючи з 2008 року тренери команди з бадмінтону ,,ЛДУФК – СКІФ’’: доцент кафедри гуманітарних дисциплін Гречанюк О.О. і викладач кафедри спортивних ігор Каратник І.В., вперше заявили команду у І професійну лігу Чемпіонату України. В спортивному сезоні 2010/2011 рр. команда посіла ІІ місце. Честь команди ЛДУФК на Всеукраїнському рівні захищають 2 доценти, 1 викладач і 4 студенти, з них 5 МС і 2 КМС.
Також у 2008 році чоловіча команда ,,ЛДУФК – СКІФ’’ з баскетболу вперше за роки незалежності взяла участь у Чемпіонаті України в І професійній лізі (тренер команди – ст. викладач кафедри Мансуров О.Ю.). В сезоні 2008/2009 рр. команда посіла ІV місце, в минулорічному сезоні знялась з чемпіонату.
В Україні не проводиться клубний Чемпіонат України з тенісу, а тільки в одиночному і парному розрядах серед чоловіків і жінок та міксті. ФТУ визначає рейтинг гравців згідно якого тенісисти беруть участь у комерційних Всеукраїнських та Міжнародних турнірах. В нашому університеті навчається 7 – МС і 4 – КМС, які виступають за різні українські і міжнародні тенісні клуби та тренуються у своїх власних тренерів (таблиця 1).
Чемпіонати держави вимагають високого рівня спортивної майстерності, тому студенти часто тренуються по 5 – 6 разів на тиждень, а деколи і по два рази на день, замість запланованих кафедрою 226 годин з ПСМ на одного викладача, тому ректорат і деканати ідуть таким студентам назустріч, і надають право навчатись за індивідуальним план-графіком.
Честь нашого університету на Всеукраїнських і Міжнародних змаганнях у складі команд ЛДУФК захищають: 21 МС України, 23 КМС і більше 30-ти студентів першорозрядників на чолі з досвідченими тренерами кафедри спортивних ігор ЛДУФК.